Rozwód Polaków w Polsce, gdy mieszkają za granicą
Rozwód w Polsce w sytuacji, gdy mieszkasz za granicą?
Tak – jak najbardziej jest to możliwe.
Odpowiedź na powyższe pytanie zawiera Rozporządzenie Rady Europy z dnia 27 listopada 2003 roku, tzw. Bruksela bis. Rozporządzenie to obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę oraz określa zasady jurysdykcji sądów.
Możliwość uzyskania rozwodu w Polsce istnieje, gdy:
- obywatelstwo polskie posiadają oboje małżonkowie, bez względu na to, gdzie aktualnie zamieszkują,
- oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce i przynajmniej jedno z nich nadal zamieszkuje w Polsce,
- powód mieszka za granicą, a pozwany w Polsce,
- powód ma obywatelstwo polskie i co najmniej od 6 miesięcy ma miejsce zwykłego pobytu w Polsce, a pozwany mieszka za granicą,
- Przypadek podobny do poprzedniego z tym, że powód nie ma obywatelstwa polskiego, ale mieszka w Polsce co najmniej od roku.
W Polsce mogą rozwieść się również małżonkowie, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego, ale oboje mają miejsce stałego pobytu na terenie tego kraju.
Orzekanie o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi jest kluczowym elementem wyroku rozwodowego. Sąd rozstrzygnie również kwestie związane z tą władzą w sytuacji, gdy dzieci te mieszkają w Polsce.
Natomiast jeśli dzieci mieszkają za granicą, orzekanie przez Sąd o władzy rodzicielskiej nastąpi tylko i wyłącznie, gdy strony w sposób wyraźny bądź dorozumiany wyrażą zgodę na jurysdykcję sądu polskiego. W przypadku braku takiej zgody, wyrok będzie zawierał jedynie rozstrzygnięcie co do rozwodu z pominięciem spraw dzieci.
W sytuacji, gdy nie jesteś pewny, czy możesz rozwieść się w Polsce, skontaktuj się ze mną telefonicznie bądź mailowo a postaram się rozwiązać Twój problem prawny.