Kilka powodów dlaczego sprawę odszkodowania warto powierzyć adwokatowi, a nie tzw. kancelarii odszkodowawczej?

Home / Blog / Kilka powodów dlaczego sprawę odszkodowania warto powierzyć adwokatowi, a nie tzw. kancelarii odszkodowawczej?

Kilka powodów dlaczego sprawę odszkodowania warto powierzyć adwokatowi, a nie tzw. kancelarii odszkodowawczej?

Często trafiają do mnie Klienci, którzy zostali „zwerbowani” przez kancelarie odszkodowawcze. Wprowadzenie w błąd co do skuteczności oraz wysokości możliwego do uzyskania odszkodowania Klienci „otwierają oczy” w momencie pobrania przez kancelarie odszkodowawcze powalająco wysokiej prowizji za bezsporną już wypłatę kwoty przez Ubezpieczyciela…

By ustrzec się od utraty większej części uzyskanego odszkodowania – warto udać się do przedstawiciela z „zielonym żabotem” (czytaj Adwokata), który kierowany zasadami etyki przeprowadzi Cię przez meandry sprawy odszkodowawczej.

  1. Wbrew obiegowej opinii u adwokata jest taniej niż w kancelarii odszkodowawczej (i to aż około 3 razy taniej). Rozsądny adwokat może zadowolić się jedną trzecią częścią tej stawki,

którą ostatecznie potrącają dla siebie kancelarie odszkodowawcze przy wypłacie Twojego odszkodowania.

  1. Kancelaria odszkodowawcza już zainwestowała w Ciebie (czytaj: poniosła koszty!) zanim dowiedziałeś się, że proponują Ci swoje usługi: – żeby Cię namierzyć trzeba było ponieść koszty,
    – początkowo kancelaria nie będzie brać od Ciebie żadnych zaliczek (a wiesz przecież, że w ekonomii nie ma darmowych obiadów), – zgodnie z umową, którą Ci podsuną do podpisu, przy wypłacie potrąci Ci ok. 25% – 35% odszkodowania przekazanego przez zakład ubezpieczeń.
    Dlaczego zgodziłeś się na tak wysokie prowizje? Bo obiecali Ci, że zdobędą dla Ciebie wysokie / najwyższe odszkodowanie. Wtedy zrozumiesz, że nie ma nic za darmo, a o wysokie odszkodowanie jakoś trudno...
  2. Kancelaria odszkodowawcza nie może reprezentować Ciebie przed sądem w razie odmowy wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Obecnie odmowy wypłaty odszkodowania zdarzają się o wiele częściej niż w poprzednich latach.
    W takim wypadku kancelaria odszkodowawcza musi skorzystać z pomocy adwokata, czyli musi mu zapłacić z prowizji od Twojego odszkodowania.
    Koszty rosną, ergo rośnie prowizja kancelarii odszkodowawczej.

    Dlaczego, więc masz dwa razy płacić w tej samej –  swojej – sprawie?
    Dlaczego kancelaria odszkodowawcza miałaby narzucać Ci swojego pełnomocnika?

    4. Adwokata możesz sam wybrać. Adwokat nie będzie Cię nagabywał, abyś skorzystał z jego pomocy!
    Przy wyborze adwokata powinieneś kierować się poleceniami innych Klientów lub ogólnie znaną dobrą opinią zawodową adwokata (dobra sława). Musisz mieć rozpoznanie: kto jest kim; czy zna swój fach; dla kogo, co dobrego zrobił? Jeśli w przeszłości źle trafiłeś, to znaczy, że nie zrobiłeś rozpoznania lub kierowałeś się niewłaściwymi przesłankami. Do wybranego adwokata musisz mieć zaufanie. Kancelaria adwokacka to nie sklep, nie wstępuje się tam tylko na widok szyldu.

  3. Adwokat nie jest osobą anonimową. Adwokat ma obowiązek stosować się do zasad etyki zawodowej, uchwalonych przez Naczelną Radę Adwokacką. Adwokat jako osoba zaufania publicznego stale podlega różnorakim ocenom, nadzorom ze strony władz publicznych oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej ze strony władz samorządowych. Adwokat jest obowiązkowo ubezpieczony od błędu w sztuce.
  4. Na kancelarię odszkodowawczą nie możesz nigdzie skutecznie poskarżyć się bez ponoszenia kosztów. Kancelarie odszkodowawcze to często wielkie ogólnokrajowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. NIE PODLEGAJĄ ŻADNEJ WŁADZY za to, w jaki sposób świadczą usługi, bo żadna władza publiczna  n i e  c h c e   i c h   n a d z o rować. Zdaniem władz wystarczyć tzw. wolny rynek. Wolny rynek w Polsce często miewa postać wolnoamerykanki. Kancelarię odszkodowawczą możesz jedynie podać do sądu, ale na to trzeba dodatkowych pieniędzy.
  5. Adwokat obiektywnie nie ma i nigdy nie ponosi tak wielkich kosztów jak kancelarie odszkodowawcze – ogólnokrajowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
    Poniesione koszty muszą zwrócić się spółce.
  6. Kancelaria odszkodowawcza, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może ogłosić upadłość jak każda inna spółka handlowa, a przecież spółka pośredniczy w przekazywaniu całego Twojego odszkodowania z zakładu ubezpieczeń.
  7. Niczym nie skrępowane kancelarie odszkodowawcze uprawiają na Twojej skórze agresywny marketing bezpośredni, chociaż nie opadły jeszcze Twoje emocje z powodu doznanej szkody. Oferują Ci swoją drogą usługę, tak samo, jak każdy inny akwizytor.
    Musisz mieć dużo siły, żeby się im oprzeć w sytuacji, w której los Cię postawił …

    10. Niczego podobnego (jak w pkt 9 i gdzie indziej opisywanego) nie doświadczysz ze strony adwokata, ponieważ adwokatowi oczywiście nie wolno tak postępować – właśnie w Twoim interesie!

Stoją za tym racje ukształtowane na podstawie wielowiekowego doświadczenia korporacji adwokackich w interesie Klientów, aby Klienci nie nagabywani przez nikogo mogli w spokoju i z rozmysłem powierzyć swoje sprawy rozsądnie przez siebie wybranym adwokatom.

 

Adwokat Joanna Żabińska