Adwokat z Wrocławia Joanna Żabińska udziela specjalistycznych porad prawnych oraz reprezentuje Klientów z Wrocławia w sprawach o podział majątku wspólnego byłych małżonków. W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami skład majątku wspólnego ustala się według chwili ustania wspólności majątkowej, a jego wartość według stanu tego majątku oraz cen w chwili dokonywania podziału – taką uchwałą podjął Sąd Najwyższy w dniu 28 lutego 2018 roku w sprawie o sygn. III CZP 103/17. Uchwała ta oznacza, że wartość majątku majątku wspólnego małżonków jest ustalana według cen z dnia podziału, chociażby znacząco zmalała (a niekiedy wzrosła) jego wartość.
Kluczową datą dla oceny wartości majątku wspólnego i cen według których dokonuje się podziału jest data tego podziału, czasem bardzo już odległa od dnia ustania małżeństwa przez rozwód. Powyższą uchwałą rozstrzygnięte zostały już jednoznacznie wątpliwości w tym zakresie.
Wstępując w związek małżeński raczej nie zakładamy możliwości rozstania z drugą osobą. Dlatego też większość z nas nie podejmuje decyzji o podpisaniu tzw. intercyzy. Z tego powodu po ślubie niejako automatycznie powstaje wspólność majątkowa. Zupełnie inaczej sprawy dotyczące finansów po ślubie są regulowane na Zachodzie. Regułą w krajach Unii Europejskiej jest ustawowa rozdzielność majątkowa. W Polsce jednak, bez odpowiednich porozumień, nie można dochodzić swoich praw. Jeśli dojdzie do rozwodu lub małżonkowie zdecydują się na spisanie umowy o rozdzielności majątkowej, konieczne jest przeprowadzenie podziału majątku. Niestety, jak z pewnością każdy dobrze wie, podział ten nie jest łatwym procesem – konieczna jest pomoc doświadczonego prawnika. Odpowiednie wsparcie przyda się przede wszystkim wtedy, gdy podział wspólności majątkowej odbywa się w sądzie, w trakcie postępowania rozwodowego. W takim wypadku znajomość przepisów prawa jest wręcz nieodzowna. Oczywiście prawnik może zaproponować podział majątku w drodze umowy pomiędzy stronami. Warto dążyć do takiego rozwiązania – jest dużo tańsze i łatwiejsze. Niezależnie od tego, na jaki sposób podziału wspólności majątkowej ostatecznie się zdecydujemy, w każdym przypadku warto skorzystać z porady profesjonalisty, który bezstronnie i przede wszystkim racjonalnie oceni, co dla zgłaszającego się do niego klienta będzie najlepsze.