Broda w wojsku, czy to możliwe?

Regulamin Ogólny SZ RP pkt. 96 reguluję tą kwestię w sposób niejednoznaczny, z jednej strony mężczyzna żołnierz ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz, zaś z drugiej strony może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Brodę może nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą dowódcy jednostki wojskowej. Na pozór wszystko jest jasne, lecz na próżno szukać w jakiejkolwiek ustawie, przepisie wojskowym definicji słowa „krótko ostrzyżone”, czy też jak ma wyglądać broda. Czy żołnierz ma prawo nosić brodę? Odpowiedz jest prosta, tak ma prawo do tego. Na dzień dzisiejszy nie istnieją żadne badania, które w jakikolwiek sposób udowadniają, że noszenie zarostu (brody) obniża sprawność żołnierza oraz jego zdolności bojowe.  Dla żołnierzy mężczyzn pozostaje jedno wyjście w tej dzisiejszej sytuacji, która ma miejsce w naszej armii udać się do lekarza,… bo tylko takie wyjście z sytuacji w obecnym stanie prawnym mężczyźnie żołnierzowi pozostało. Należy jednak zwrócić uwagę na jej wygląd…, „bo broda to nie moda”, lecz część waszego wizerunku, żołnierzu chcesz mieć brodę to musisz o nią dbać. Zadbana broda na pewno nie będzie raziła twoich przełożonych, a Ty nie będziesz miał „problemów” w służbie.

Wpis zamieszczam ze względu na coraz częstsze pytania moich klientów żołnierzy czy mogą nosić brodę, oraz czy grożą im konsekwencje dyscyplinarne z tego tytułu (postępowanie dyscyplinarne).

Zapraszam do współpracy,

Adwokat Joanna Żabińska

 

Postępowanie dyscyplinarne

Całość zagadnień dotyczących dyscypliny oraz postępowań dyscyplinarnych w wojsku reguluje „Ustawa z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej”. W ustawie tej został określony katalog kar dyscyplinarnych, oraz co najważniejsze obwinionemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy jednego obrońcy, a może nim być żołnierz bądź radca prawny lub adwokat.

Czy można samemu sobie poradzić, jako obwiniony w takim postępowaniu na pewno tak, ale w przypadku, kiedy grozi nam tylko upomnienie bądź nagana, lecz w przypadku poważniejszych kar dyscyplinarnych warto skorzystać z prawa do obrony i być reprezentowanym przez profesjonalnego pełnomocnika.

Rzecznik dyscyplinarny, który prowadzi postępowanie dyscyplinarne nie ma wykształcenia prawniczego, więc czy obwiniony, który sam rzadko zna wszelkie zapisy ustawy oraz rozporządzenia MON będzie mógł liczyć na rzetelne postępowanie?

Czy warto ryzykować karierę zawodową w wojsku w przypadku, kiedy zostało w stosunku do nas wszczęte postępowanie dyscyplinarne i grożą nam konsekwencje z tego powodu?

Odpowiedz jest jednoznaczna w przypadku, gdy obwinionego reprezentuje profesjonalny pełnomocnik możemy być spokojni o wynik takiego postępowania.

Doświadczenie zawodowe wskazuje, na szereg błędów w takich postępowaniach leżących po stronie organu orzekającego, nie bójmy się, więc przyjść do profesjonalnego pełnomocnika z prośbą o pomoc w takich sprawach.

Adwokat Joanna Żabińska