Postępowanie dyscyplinarne
Całość zagadnień dotyczących dyscypliny oraz postępowań dyscyplinarnych w wojsku reguluje „Ustawa z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej”. W ustawie tej został określony katalog kar dyscyplinarnych, oraz co najważniejsze obwinionemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy jednego obrońcy, a może nim być żołnierz bądź radca prawny lub adwokat.
Czy można samemu sobie poradzić, jako obwiniony w takim postępowaniu na pewno tak, ale w przypadku, kiedy grozi nam tylko upomnienie bądź nagana, lecz w przypadku poważniejszych kar dyscyplinarnych warto skorzystać z prawa do obrony i być reprezentowanym przez profesjonalnego pełnomocnika.
Rzecznik dyscyplinarny, który prowadzi postępowanie dyscyplinarne nie ma wykształcenia prawniczego, więc czy obwiniony, który sam rzadko zna wszelkie zapisy ustawy oraz rozporządzenia MON będzie mógł liczyć na rzetelne postępowanie?
Czy warto ryzykować karierę zawodową w wojsku w przypadku, kiedy zostało w stosunku do nas wszczęte postępowanie dyscyplinarne i grożą nam konsekwencje z tego powodu?
Odpowiedz jest jednoznaczna w przypadku, gdy obwinionego reprezentuje profesjonalny pełnomocnik możemy być spokojni o wynik takiego postępowania.
Doświadczenie zawodowe wskazuje, na szereg błędów w takich postępowaniach leżących po stronie organu orzekającego, nie bójmy się, więc przyjść do profesjonalnego pełnomocnika z prośbą o pomoc w takich sprawach.
Adwokat Joanna Żabińska